Zaujímavosti z Rabče: 2010 – Rabča má viacnásobného majstra sveta v armwrestlingu – Mgr. Ľubomíra Jagnešáka | 2014 – Rabča má majstra sveta v drevorubačskej súťaži – Mareka Lubasa

This SlideShowPro photo gallery requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.
Táto SlideShowPro foto-video prezentácia zo života obce Rabča vyžaduje flešový prehrávač a vo webovom prehliadači treba mať povolený Javascript.

Rabča má viacnásobného majstra sveta v armwrestlingu – Mgr. Ľubomíra Jagnešáka

ĽUBOMÍR JAGNEŠÁK – ŠTVORNÁSOBNÝ MAJSTER SVETA V PRETLÁČANÍ RUKOU

Ľubomír Jagnešák z (AWK Rabča) sa v roku 2010 stal štvrtý raz majstrom sveta a šiestykrát za sebou najúspešnejším slovenským súťažiacim v pretláčaní rukou za rok 2010.

2010 Majstrovstvá sveta v armwrestlingu sa konali 3.– 12. decembra 2010 v USA v meste Mesquite.
Ľubomír Jagnešák prvýkrát súťažil v ťažkej kategórii do 90 kg a aj napriek tomu obhájil titul majstra sveta z predchádzajúcich majstrovstiev. Aj keď v pravej ruke získal len striebro, pretože sa mu nepodarilo poraziť Rusa Arsena Lilijeva, v ľavej ruke si to vynahradil ziskom zlatej medaily, keď porazil Rusa Čermena Chadajeva.
Aj jeho manželka Snežana Babajevova zvíťazila v kategórii do 50 kíl.
Ľubo bol spokojný, pretože, ako uviedol, toto víťazstvo v ťažšej kategórii vybojoval oveľa ťažšie.
Ľubova doterajšia bilancia medailí z majstrovstiev sveta sú 4 zlaté, 5 strieborných a 2 bronzové.
Prvý titul získal v roku 2006 v Manchestri v kategórii do 75 kg pravou rukou, druhý ľavou rukou v rovnakej kategórii v roku 2008 v Kelowne, tretí v roku 2009 v Rosolina di Mare ľavou rukou v kategórii do 8vkg.
Fotografie a video z niektorých súbojov so môžete pozrieť na web stránkach: www.armwrestling.sk, www.armsport.skwww.eastlabs.biz.
V roku 2005 sa stal najúspešnejším športovcom Oravy.

Jozef Lubas – majster Slovenska v pretláčaní rukou.

Úspech v armwrestlingu v Rabči začal usmievavý, skromný Jozef Lubas, ktorý ako víťaz Oravskej ruky 2002 vo všetkých kategóriách sa 13. apríla 2002 v Trnave na 10. Majstrovstvách Slovenska v pretláčaní rukou stal majstrom Slovenska v kategórii mužov do 65 kg, keď pravačkou porazil všetkých súperov – víťazov z rôznych častí Slovenska.
A nielen on nám Rabčanom urobil veľkú radosť. Na treťom mieste v rovnakej kategórii skončil jeho mladší synovec Ľubomír Jagnešák. Obaja sa tak nominovali do „A“ mužstva Slovenska na júnové majstrovstvá Európy a sveta 2002.
Úspechy Jozefa Lubasa začal už v roku 1999 víťazstvom v Čadci na Majstrovstvách žilinského kraja v pretláčaní rukou. Jeho cieľom bolo vtedy urobiť viac pre mladých a rozhodol sa založiť založiť AWK klub v Rabči (armwrestlingový klub).
Jozef vtedy v rozhovore pre Rabčiansky chýrnik uviedol prekvapivý výrok: „V osemnástke z Ľuba urobím majstra sveta...“.
Ľubo bol útly, vôbec som tomu neveril. A“dnes je už štvornásobný majster sveta!
Jozef Lubas pre zdravotné problémy skončil súťažný armwrestling a odovzdal všetky svoje skúsenosti Ľubovi Jagnešákovi. Ľubo ho nesklamal.

Svetový úspech Ľuba z roku 2009 dokumentuje tento článok z Rabčianskeho chýrnika:
Ľubomír Jagnešák – na majstrovstvách sveta zlatý aj strieborný
Rodák z Rabče, armwrestler Ľubomír Jagnešák opäť zažiaril.
Na 31. Majstrovstvách sveta v pretláčaní rukou, ktoré sa konali 6. – 13. septembra 2009 v talianskom Rosolina di Mare pre Slovensko vybojoval zlatú medailu v súťaži ľavou rukou a striebornú pravou.
Historicky najväčší šampionát hostil pretekárov z päťdesiatich krajín a v jednotlivých kategóriách súťažilo 30 až 40 armwrestlerov.
„Jedna kategória bola veľmi namáhavá. Trvala až 4 hodiny, takže sme mali čo robiť. Bolo tam mnoho pretekárov z Ameriky, Kanady a hlavne z Východnej Európy,“ povedal na margo MS v Taliansku Ľ. Jagnešák. Jeho úspechu pridáva na hodnote aj fakt, že Ľubomír súťaží v kategórii do 85 kg, do ktorej preskočil zo sedemdesiat päťky, iba rok, a aj napriek tomu na nových súperov ihneď vyzrel.

Už júnové Majstrovstvá Európy v bulharskej Sofii, na ktorých Ľubomír v novej kategórii debutoval naznačili, ktorí borci budú jeho najväčšími rivalmi. Išlo hlavne o ukrajinskú hviezdu a viacnásobného majstra Európy i sveta Ruslana Babayeva v súťaži pravou rukou. V ľavačke mal Ľubovi na ME sekundovať takisto ukrajinský objav Artem Taynov. Práve súboj o zlato s Taynovom bol vtedy najväčším sklamaním, pretože rozhodcovia nahlásili nášmu pretekárovi dva nejasné fauly, začo nasledovala prehra.

Krátka a neobvyklá trojmesačná medzisúťažná pauza spojená s prípravou na svetový šampionát však Jagnešáka nerozhodila a tentokrát dominanciu v ľavačke potvrdil. Vo finálových dueloch na obe ruky mu bol súperom Ruslan Babayev. Obaja sa poznajú nakoľko sú tréningovými partnermi aj dobrými priateľmi. Dalo by sa povedať, že obidvaja svojej kategórii vládnu rovným dielom. Prečo? Na Majstrovstvách sveta v Taliansku v piatok 11. septembra sa tešil z víťazstva Ľ. Jagnešák, keď si jeho ľavačka dvakrát poradila s tou Babayevovou. Dvakrát preto, lebo po prvom štarte a doťahovaní ušiel Ľubovi lakeť z podložky. Následný zápas bol už len potvrdením jeho dominancie.
V sobotu 12. septembra sa karta obrátila a duel mladých hviezd v súťaži pravou rukou vyhral jednoznačne Ruslan. Spomenúť treba, že Ľubomírove dlhodobé zranenie nedovoľujúce ukázať, aký klenot má v jeho osobe slovenský armwrestling. Dúfajme však, že pravá ruka začne Ľuba poslúchať.
Prajeme zdravie a úspech.  /. Erik Kupčík

Viac o Ľubovi sa dozviete na: www.armwrestling.sk a na blogu Ľubomíra Jagnešáka.

Rabča má majstra sveta v drevorubačskej súťaži – Mareka Lubasa

MAREK LUBAS – MAJSTER SVETA – KATEGÓRIA JUNIOR – SÚŤAŽ VO VÝMENE REŤAZE
Marek Lubas – za všetky výsledky spomedzi juniorov získal 2. miesto

Dňa 13. 9. 2014 náš Marek Lubas v katogórii junior za Slovensku republiku (do 24 rokov) sa stal majstrom sveta spomedzi 101 súťažiacich (23 juniorov a 78 profesionálov; vždy jeden súťažiaci za štát na základe najlepších výsledkov celoštátnych súťaži v priebehu roka) z 27 štátov vo Švajčiarsku vo výmene reťaze.
V kategóriach: odvetvovanie a presný rez získal 4. miesto.

Srdečne Marekovi k prvému titulu MAJSTER SVETA blahoželáme!

Drevorubač 2014

Dňa 1. – 2 augusta 2014 sa na nábreží Oravskej priehrady konali Majstrovstvá Slovenskej republiky v práci s motorovou pílou – Oravskýpohár. Súťaže sa zúčastnilo 31 súťažiacich, medzi nimi boli aj súťažiaci z Čiech, Poľska, Nemecka.
Súťaž Drevorubač 2014 vyhral naš Marek Lubas a stal sa majstrom Slovenska.
Vynikajúce 2. miesto získal aj náš junior Matúš Sitárik.

Oravský pohár – Drevorubač 2012 – Marek Lubas opäť majster Slovenska

Dňa 2. – 4. augusta 2012 sa na nábreží Oravskej priehrady v priestoroch amfiteátra konali 20. Majstrovstvá SR v práci s motorovou pílou, Oravský pohár – Drevorubač 2012.
O prvé miesto bojovalo 36 súťažiacich zo štyroch štátov a to Slovenska, Česka, Poľska a Nemecka.
Súťažilo sa v dvoch kategóriách junior a senior, v piatich súťažných disciplínach a to: stínka stromu, výmena reťaze, kombinovaný rez, presný rez a odvetvovanie.

Marek Lubas s motorovou pílou značky Stihl MS 460 sa stal majstrom Slovenskej republiky v kategórii junior, keď sa umiestnil na 1. mieste s počtom bodov 1550,
hneď za ním na 2. priečke sa umiestnil Matúš Sitárik s motorovou pílou značky Dolmar PS 7900 s počtom bodov 1525 – obaja sú naši rodáci z Rabče.
Držte našim chlapcom palce, aby sa im naďalej darilo a aby v obci rozvíjali nový šport.

Marek Lubas – Majster Slovenska v práci s motorovou pílou – už aj Majster ČR v kategórii juniorov

Dňa 20. – 21. októbra 2010 sa v Česku v severnom meste Hejnice uskutočnila súťaž v práci s motorovou pílou Hejnický drevorubač.
Lesnícka škola Tvrdošín bola jediné družstvo zo Slovenskej republiky, ostatné týmy boli z Českej republiky.
Celkovo tam bolo 8 družstiev s dvoma súťažiacimi, takže tam bolo 18 súťažiacich.
Marek Lubas sa umiestnil ako jednotlivec na 1. mieste. V jednotlivých kategóriách: kombinovaný rez, výmena reťaze, ťažba dreva a odvetvovanie sa umiestnil na 2. mieste, v presnom reze sa umiestnil na 1. mieste.